Поради батькам від вихователів дитсадків

Олена, мати трирічної Соні, розповідає: «Я хвилююсь, що у моєї дочки роздвоєння особистості. У дитячому садку вона прибирає за собою іграшки, сама взувається і проявляє самостійність. Удома ж вона завжди вередує, коли я прошу її прибрати іграшки у своїй кімнаті. Останнім часом вона навіть вимагає, щоб я годувала її з ложечки. Напевно, вихователька в дитячому садку знає, як привчити її до самостійності, а я - ні».

Багато батьків іноді замислюються: чому дитина поводиться краще скрізь, тільки не вдома?» Відповідь проста: дитина перевіряє ваші особисті кордони, тому що вірить, що ви будете любити її, незважаючи ні на що. Але разом з тим ви можете використовувати методи, які використовують вихователі дитячих садків, щоб виховати дитину.

Розглянемо кілька порад вихователів дитячих садків.

Заохочення самостійності

У віці 3-4 років діти ще потребують допомоги батьків. Однак експерти стверджують, що діти можуть бути більш самостійними, ніж ми думаємо. Є кілька способів заохотити самостійність дитини.

1. Чекайте більшого. Більшість людей схильні прагнути до того, щоб виправдовувати очікування оточуючих. Ми очікуємо від дітей дошкільного віку, що вони будуть прибирати за собою посуд після їжі і прибирати за собою одяг. І вони це роблять. Підвищуйте свої очікування - і дитина, швидше за все, постарається їм відповідати.

2. Не робіть за дитину те, що вона може зробити самостійно. Зробити щось за дитину може бути простіше і швидше, але це не допоможе зробити її більш самостійною. Апелюйте до її почуття гордості. Коли їй потрібно зробити щось, наприклад, взутися, запитайте її: «Ти хочеш, щоб я допомогла тобі, чи ти зробиш це самостійно?» Такі слова мають чарівну властивість: діти завжди хочуть робити все самі.

3. Не переробляйте після дитини те, що вона зробила. Якщо дитина неакуратно застелила ліжко, не поправляйте за нею. Якщо вона сама одягнулась в дитячий садок, але одягнула речі, які не поєднуються між собою, похваліть її за оригінальний стиль в одязі. Без крайньої необхідності не переробляйте те, що зробила дитина. Вона помітить це, і це її демотивує.

4. Дозвольте дитині вирішувати прості проблеми. Якщо ви бачите, як дитина намагається зібрати конструктор або дістати з полиці книгу, не поспішайте кидатися на допомогу. Якщо дитині в цей момент не загрожує небезпека і якщо ви не поспішаєте, дайте їй час вирішити проблему самостійно. Це буде формувати її характер. У батьків часто виникає спокуса зробити все ідеально, але так вони не дають шансу дитині самій досягти успіху.

5. Призначте дитині домашні обов'язки. Якщо ви будете давати їй прості завдання, це зміцнить її впевненість у собі і почуття компетентності. Дитина, яка може полити кімнатні квіти або зняти білизну з сушарки, ймовірно, повірить, що впорається і з більш складними завданнями, наприклад, зможе самостійно одягатися або мити посуд. Переконайтеся, що завдання, яке ви даєте дитині, їй під силу. Також давайте дитині дійсно потрібну роботу, а не просто щось, щоб її зайняти. Навіть дошкільнята можуть побачити різницю. Ваша мета - дати дитині відчути себе компетентною і здатною приносити користь.

Співпраця для досягнення успіху

У будь-якому дитячому садку ви можете побачити, як діти спокійно сидять, слухають вихователя і виконують завдання. Як вихователі цього домагаються? Як можна співпрацювати з дітьми 4-річного віку? Скажемо відразу: секретної формули не існує, але вихователі дають певні поради з цього приводу.

6. Похвала - ключ до співпраці, особливо у випадках, якщо дитина спочатку не має наміру співпрацювати. Хваліть її за прояви доброї поведінки. Діти схильні повторювати поведінку, на яку звертають увагу.

7. Встановіть дитині чіткий розпорядок дня. Діти добре поводяться в садку, тому що знають, чого від них очікують. По суті, діти день у день проводять по одному і тому ж розпорядку. Тому вони швидко вчаться тому, що повинні робити, і через деякий час вже не потребують нагадування. Зрозуміло, встановлювати такий же розпорядок і вдома не потрібно. Але чим послідовнішим буде розпорядок вдома, тим краще дитина зможе розвиватися.

Визначте послідовність дій і дотримуйтеся її. Наприклад, перед сніданком дитина повинна одягнутися. Коли вона приходить з вулиці, вона повинна помити руки. Ви читаєте їй казку на ніч тільки тоді, коли вона переодягнеться в піжаму і ляже в ліжко. Дотримання таких правил з часом увійде для неї в звичку.

8. Грайтеся з дитиною. Якщо дитина відмовляється щось робити, постарайтеся перетворити це у гру. Це хороший спосіб, про який батьки часто забувають. Наприклад, якщо дитина перед виходом з дому відмовляється взуватися, ви можете пограти з нею в магазин взуття. Уявіть, що вона покупець, а ви продавець, і запропонуйте їй приміряти пару взуття. Як правило, дітям подобаються подібні ігри, і вони легше роблять те, чого ви від них хочете.

9. Попереджайте дитину про зміни. Якщо дитина відчуває напади роздратування щоразу, коли ви говорите їй про те, що час вимикати телевізор, закінчувати гру або виходити з дому - можливо, ви попередили її занадто пізно. У дитячому садку дитина більш спокійна, тому що заздалегідь знає розпорядок.

Якщо вам потрібно вийти з дому о 8.30, попередьте дитину о 8.15, що вона може пограти ще 5 хвилин, а потім вона повинна закінчити гру і прибрати свої іграшки. Встановіть таймер, щоб дитина знала, коли її час вийшов.

10. Заохочуйте дитину розумно. Якщо дитина виконує свої обов'язки тільки для того, щоб отримати винагороду, вона не зрозуміє, що повинна прибирати за собою іграшки тому, що всі члени сім'ї повинні виконувати свої обов'язки. Пропонуйте дитині винагороду за те, що вона вчиться чомусь новому (наприклад, ходити на горщик), але не за повсякденні справи (наприклад, коли вона одягається або чистить зуби).

11. Давайте дитині вибір. Якщо трирічна дитина відмовляється обідати за загальним столом, ви можете запропонувати їй два варіанти: залишитися за столом і в кінці обіду отримати десерт або встати з-за столу і залишитися без частування. Спочатку дитина може вибрати неправильний варіант, але в підсумку вона змінить своє рішення, тому що побачить, що таке рішення не дозволяє їй отримати бажане. Якщо ви хочете, щоб дитина вчинила певним чином, давайте дитині два варіанти на вибір, один з яких буде менш привабливим для неї.

12. Ніяких «якщо». Розмовляючи з дитиною, використовуйте фрази, які передбачають співпрацю. Якщо ви говорите: «Якщо ти прибереш за собою іграшки, ми підемо в парк», можливо, вона не захоче їх прибирати. Замість цього скажіть: «Коли ти прибереш іграшки, ми підемо в парк».

13. Дозволяйте дитині грати. Вихователі кажуть, що у сучасних дітей гірше розвинена уява, ніж 10-20 років тому. Це відбувається тому, що сьогодні діти більшість часу знаходяться під наглядом дорослих і не мають можливості грати в ігри на уяву. Дозволяйте дитині більше гратися самостійно. Від вас не потрібно цілодобово розважати дитину. Нехай їй стане трохи нудно. Але переконайтеся, що у неї є під рукою все необхідне для малювання, ліплення та інших подібних занять.

14. Використовуйте музику. Музика допоможе зробити повсякденні заняття більш цікавими для дитини. Наприклад, якщо дитина довго одягається, ви можете сказати їй: «Цікаво, чи зможеш ти одягнутися, поки грає пісня?»

15. Заохочуйте командну роботу. Якщо ваші діти не можуть поділити між собою іграшку, встановіть таймер на 5 хвилин. Скажіть одній дитині, що вона може грати до того часу, коли почує сигнал. Тоді потрібно передати іграшку іншій дитині.

16. Дозволяйте дитині самостійно справлятися з дрібними сварками. Замість того щоб самим втручатися в сварки дітей, дозвольте їм самим вирішувати їх (зрозуміло, якщо вони не б'ються). Ви не завжди зможете бути поруч, щоб захищати свою дитину.

Ефективне дисциплінування

Дивно, але практично всі батьки ставлять своїх дітей в куток або залишають їх в кімнаті в якості покарання. І ніхто з вихователів не робить цього в дитячих садах. Як же вихователі радять привчати дітей до дисципліни?

17. Перемикайте увагу дитини. Якщо ваша дитина стрибає на дивані або відбирає іграшки у своєї сестри, відволічіть її. Запитайте, чи не хоче вона намалювати малюнок або почитати разом з вами книгу.

18. Запобігайте істерикам дитини, коли ви йдете з дому. Якщо дитина нервує, коли вас немає поруч, дайте їй якийсь предмет, який буде нагадувати їй про вас. Дайте їй свою фотографію або просто виріжте з паперу сердечко і покладіть їй в кишеню. Цей предмет допоможе їй заспокоїтися і не допустить істерики.

19. Мотивуйте дитину виправляти свої помилки. Якщо ви побачите, що дитина забруднила фарбою стіни, попросіть її змити фарбу. Якщо вона зруйнувала вежу з кубиків, яку побудувала молодша сестра, запропонуйте їй побудувати вежу заново.

20. Якщо вам потрібно закликати дитину до дисципліни, не відкладайте. Якщо дитина погано себе веде, вам слід відразу ж зробити їй зауваження. Іноді батьки говорять дитині: «Почекай, ось повернемося додому...» Але до того моменту, коли ви повернетеся додому, дитина вже забуде про цей інцидент. Якщо ви в якості покарання за істерику, яка сталася в четвер, відміняєте суботній похід в зоопарк, це не допоможе запобігти істерикам дитини в майбутньому. Це здасться їй випадковим і незаслуженим покаранням.

uCoz